Osvrt na izlet
Cima di Terrarossa & Lago di Predil ITALIJA 29.06.2025.
IZLET IZ GRČKE – O ITALIJI 😊
Krenuli smo dosta rano na izlet, polazak je bio već u 5h ujutro, ali jedno je sigurno, koliko god rano išli, okupimo se s istom pozitivnom energijom, sretni, spremni, raspričani (a do kraja izleta uvijek nekako završimo i raspjevani).
Tako je bilo i ovu nedjelju, 29.6. kada smo se smjestili u kombije i krenuli u još jednu planinarsku pustolovinu. Već tijekom putovanja do Italije, a pogotovo pred kraj vožnje, bilo nam je jasno da se penjemo visoko, bez da smo se uopće još i počeli penjati. Vijugavi zavoji koji su djelovali beskonačni tijekom vožnje samo su nas još dodatno potaknuli da jedva čekamo izaći van i krenuti s penjanjem.
Kada smo došli u mjesto Sella Nevea (Parcheggio Altopiani del Montasio), brzo smo zamijenili tenisice gojzericama, uzeli ruksake, štapove i zaštitu od sunca te krenuli na našu turu. Ispred nas i oko nas pružali su se planinski vrhovi koji su nam dali naslutiti što nas sve čeka toga dana. Iz ove naše perspektive, dolje u podnožju planine na koju smo se hrabro odvažili popeti, činilo se kao da staza i puteljaka uopće ni nema. Djelovalo je sve kao neka daleka panorama iz bajke, gdje nema traga ljudskim stopama, samo stijene i nedostižni vrhovi kao sa razglednica.
Napravili smo kratku pauzu u planinarskom domu koji nas je dočekao putem, kao zadnja točka uporišta nakon koje započinje naš uspon prema vrhu Cima di Terrarossa, na čak 2420 m/nv!
Kacige su bile dio obavezne opreme. Pomislio bi netko možda na ferate ili da ćemo se penjati po strmim stijenama sa sajlama i klinovima, ali naša priča je ovaj put bila ipak malo drugačija – mi smo se pripremili za moguća iznenađenja koja bi nam mogle poslati divokoze, koje su se udomaćile ovdje na obroncima planina, dok veselo šetaju i trče po stijenama sa kojih pri tome znaju nehotice svojim pokretima odroniti kamen sa stijene iznad nas. Ipak, divokoze su nas umjesto kamenčićima odlučile počastiti samo poziranjem za fotografije, za koje kao da su vježbale svaki puta kada bi prošao neki znatiželjni planinar, pa su sada već postale prave profesionalke u tome.
Uspon do vrha nije bio lagan, a sunce se dodatno pobrinulo da nam svaki korak bude nova mala pobjeda. Serpentinaste staze su se redale, kako nam se činilo, u beskonačnost, ali polako i sigurno uspjeli smo se svi popeti i uživati u veličanstvenom pogledu, sa najpanoramskijeg vrha u talijanskom dijelu Julijskih Alpa, s kojeg se vidici pružaju preko okolnih alpskih vrhova, uključujući i Mangart, pa sve do Karnijskih Alpa. Cima di Terrarossa, sa svojom visinom od 2420 metara, jedan je od najpoznatijih vrhova u planinskoj skupini Viš – Montaž, a ime je dobio po karakterističnoj crvenkastoj boji vapnenca.
Tako je naš nedjeljni ručak na vrhu bio zaista jedinstven i poseban – najslađi sendvič iz ruksaka, s pogledom iz bajke, uz najbolje društvo planinara i vodiča iz našeg Runolista.
Nakon povratka s vrha, osvježenje smo potražili u planinskom domu Rifugio Alpino Giacomo di Brazza, gdje smo predahnuli uz sokove (naravno, što bi drugo moglo biti), jer trebalo je napuniti novu dozu energije za ono što nas tek čeka – zasluženi odmor i još malo osvježenja u slikovitom planinskom jezeru ledenjačkog podrijetla – Lago di Predil, smješteno u sjeveroistočnom dijelu Italije, u regiji Furlanija-Julijska krajina.
Izlet je zaista bio fantastičan i sadržavao je sve sastojke i začine koji trebaju biti izmiješani po receptu za izlet iz snova – imali smo lijepo vrijeme, još bolju ekipu, pa još malo lokalne ekipe – druželjubivih divokoza koje su nas oduševile, panoramske poglede koji ni jedan objektiv ne može zbilja dočarati koliko su impresivni u stvarnosti i najbolje vodiče koje možemo zamisliti, koji su pazili na nas od prvog do zadnjeg koraka!
I pomislili biste, pa savršeno, što čovjek može više poželjeti? Ali…! Kako ste do sada već sigurno navikli, tu našoj priči nije kraj, jer najbolji izleti imaju kod nas uvijek i najbolje završetke! Scenarij za najveseliji (i najglasniji) povratak doma osmislila je ponovno 16G ekipa, koja je na putu doma u kombiju napravila raspjevani tulum. Ovaj put tu srećku na lutriji izvukao je samo kombi broj 1, (s našim glavnim vodičem Damirom), koji je cijelim putem doma do Zagreba uživo u super atmosferi!
Zahvaljujemo našim vodičima što su nakon cijelog dana hodanja, penjanja, brižnog organiziranja i vođenja ture, sačuvali još jednu rezervnu dozu energije i strpljenja za nas skroz do kraja! Hvala vam, bili ste nam odlični i jedva čekamo sljedeći izlet!
Srđana Š.


