HPD RUNOLIST VAS POZIVA
NA PLANINARSKI IZLET
SaaS-Fe {Allalinhorn (4027), Weissmies (4013)} te Mont Blanc (4808m) po Cosmique ruti u vremenu od 26.6 – 2.7.2025.
Izlet će se održati u vremenu od 26.6.2025. godine do 2.7.2025. Točni termini polaska i povratka biti će iskomunicirani u Whatsapp grupi.
Prijevoz se organizira kombijem uz sudjelovanje maksimalno 9 osoba uključujući i glavnog vodiča. Obavezna je uplata akontacije od 200€, najkasnije do ponedjeljka 17.3.2025. Za podmirenje ostalih troškova naknadno ćemo se dogovarati kroz Whatsapp grupu.
Troškovi uključuju prijevoz i rezervaciju mjesta u kampovima i domu. Ostali troškovi se podmiruju na licu mjesta (restorani, žičare itd.). Nakon što zaprimimo prijave otvorit ćemo privremenu WhatsApp grupu u kojoj će biti svi sudionici izleta i gdje ćemo u ovisnosti o broju prijavljenih raspisati detaljan plan i sve troškove.
Prijave za izlet
Glavnom vodiču izleta: Daniel Bara, 095/504 1496 isključivo putem Whatsapp-a
- krajnji rok za prijavu je ponedjeljak 17.3.2025. Akontacije za izlet će se zaprimati u prostorijama društva ili direktno glavnom vodiču.
- prijave isključivo putem WhatsApp-a ili e-maila glavnog vodiča
- prilikom prijave navesti: ime i prezime, kontakt broj mobitela, naziv društva
U skladu s čl. 13 Pravilnika o pripremanju, organiziranju i vođenju izleta Društva, u slučaju da prijavljeni sudionik otkaže sudjelovanje na izletu nakon roka za prijavu predujam se ne vraća, osim u slučaju ako se mjesto popuni drugom osobom ili okolnosti za koje Organizator izleta zaključi da su opravdane. Isto tako ako prijavljeni sudionik izleta otkaže sudjelovanje na izletu nakon roka za prijavu, a iz nekog razloga nije platio predujam, dužan je participirati u troškovima prijevoza kako ne bi došlo do neplaniranog povećanja troškova ostalih sudionika.
Težina izleta:
Predviđeno trajanje hodanja:
- dan – nema planiranog hodanja
- dan – 6-8 sati hoda
- dan – 6-8 sati hoda
- dan – 5-6 sata hoda
- dan – 2-3 sata hoda
- dan – uspon i silazak – 18 sati hoda
- dan – nema planiranog hoda
Zahtjevnost izleta-ture:
Kondicijska: K4 -VRLO TEŠKO, više od 9h hoda, visinska razlika više od 1300 m
Tehnička: T4 -VRLO ZAHTJEVNO, duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, ozbiljnije penjanje, konstantna upotreba dereza i cepina, hodanje u navezu
Obvezna oprema:
- Planinarska, osobna i međunarodna zdravstvena iskaznica (upute za izdavanje kartice na stranici https://gov.hr/hr/europska-kartica-zdravstvenog-osiguranja/646); važeća Alpenverein (obavezno) iskaznica za 2025. godinu.
- Potrebna opreme će se komunicirati u grupi, kao i sve ostale potrepštine za ovaj uspon.
Smještaj kod višednevnih izleta:
- Smještaj će biti organiziran u kampovima u Saas-Fee i u Chamonixu te u planinarskom domu Cosmique
Prehrana/opskrba:
- U restoranima, planinarskim kućama i iz ruksaka
Plan puta (okvirno, moguća su odstupanja ovisno o uvjetima i prilikama na terenu):
- Četvrtak 26.6.2025. – Polazak je u 6 sati (okupljanje u 5.30) s parkirališta na Velesajmu. Vožnja traje 10 sati s pauzama. Dolazimo u kamp, postavljamo šatore, večera, spavanje.
- Petak 27.6.2025. – Kombijem idemo do stanice žičare i penjemo se do Mittelallalin (3457m) odakle se uspinjemo na vrh Allalinhorn(4027m). U slučaju lošeg vremena prebacujemo za naredni dan.
- Subota 28.6.2025. – Kombijem idemo do stanice žičare Saas-Grund i penjemo se do Hohsaas (3100m) gdje radimo vježbe na Triftgletscher. U slučaju dobrog vremena penjemo vrh Weissmies (4013m) ili prebacujemo za naredni dan
- Nedjelja 29.6.2025. – Vježbe na nekom od glečera, odlazimo u Chamonix gdje smo do 13 sati, nakon čega uzimamo žičaru koja nas vodi do Aiguille du Midi (3842m). i nakon toga dolazimo u Cosmiques Hut za 1 sat i 30 minuta. Check-in za dom je u 15:30. U 18 je večera, nakon toga odmor i spavanja do ponoći.
- Ponedjeljak 30.6.2025. – Odmor, lagani trening, preiprema za uspon i spavanje do ponoći.
- Utorak 1.7.2025. U 00:30 je doručak, uzimamo stvari i demo na uspon na vrh Mont Blanc (4808). Do vrha nam treba između 8 i 9 sati. Nakon kratkog odmora za slikanje i uživanje u pogledu spuštamo se na drugu stranu prema Dome du Gouter (4304m), odakle nastavljamo prema Grande Couloir te prema Tete Rousse Hut (3167m) i do Bellevue (1801m) odakle se spuštamo žičarom do Chamonixa. Za spuštanje nam treba također 8-9 sati hoda. Dolazimo do kombija, odmor, spavanje. Vožnja traje 10 sati.
- Srijeda 2.7.2026. – Povratak u Zagreb planiran oko 20 sati.
Zanimljivosti:
SaaS-Fee – Saas-Fee je glavno selo u Saastalu, ili Saas dolini, i općina je u okrugu Visp u kantonu Valais u Švicarskoj. Selo se nalazi na visokoj planinskoj visoravni na 1,800 metara okruženo ukupno 13 vrhova iznad 4,000 metara što je najveća koncentracija u Alpama, zbog čega selo nosi nadimak Biser Alpa. To je klasično skijalište koje karakterizira dobro očuvana švicarska drvena arhitektura i centar grada bez automobila. Sela u susjedstvu su Saas-Almagell, Saas-Grund i Saas-Balen. Njegova lokacija blizu ledenjaka Dom i Allalinhorn nudi mogućnosti za zimske sportove tijekom cijele godine, a susjedni vrhovi poput Weissmiesa, Nadelhorna i Lenzspitze popularna su mjesta za penjanje tijekom ljetne sezone. Zajednica se smatra vrlo atraktivnim odredištem za zimske sportove u švicarskim Alpama. Tipične aktivnosti uključuju skijanje, snowboarding, trekking sa snježnim cipelama, penjanje po kanjonima i penjanje po ledu.
Saas-Fee nudi 22 žičare, uključujući 3 uspinjače, 1 uspinjaču na tračnicama (Metro Alpin), 5 gondola (1 namijenjena pješacima), 2 sjedežnice, ostalo su površinske žičare (vučnice). Skijaška staza ima vertikalni pad od 1,800 m (5,906 ft), najviša točka je na 3,600 m (11,811 ft) i pokriva 150 km (93 mi) (80 km (50 mi) za početnike, 45 km (28 mi) za srednje skijaše, 25 km (16 mi) za napredne). Ostale aktivnosti uključuju paragliding, zmajarenje i sanjkanje. Do Saas-Feea može se doći automobilom ili autobusom. Automobili ne smiju ulaziti u grad (moraju se parkirati na posebnim parkiralištima izvan grada); samo mali električni vozila prometuju ulicama između hotela i skijaškog područja. Odluka o isključenju većine motornih vozila donesena je u vrijeme izgradnje ceste iz Saas Grunda 1951. godine kako bi se eliminiralo zagađenje zraka. Odmaralište nudi mnoge kulturne, sportske i aktivnosti izvan skijaških staza, uključujući klasičnu glazbu, sportsko-rekreacijski kompleks, restorane i noćne klubove. Odmaralište ima najvišu podzemnu uspinjaču na svijetu do skijaškog područja i najviši rotirajući restoran na svijetu na 3,500 m.
Allalinhorn – Allalinhorn (4,027m) je planina u Penninskim Alpama u Švicarskoj. Nalazi se između Zermatta i Saas-Feea u kantonu Valais i dio je lanca Mischabel, čiji je najviši vrh Dom (4,545 m). Prvi uspon na planinu izveo je londonski odvjetnik Edward Levi Ames, član obitelji Imseng i Franz-Josef Andenmatten 28. kolovoza 1856. godine. Izgradnja uspinjače Metro Alpin do Mittelallalina (3456 m) ispod sjeveroistočnog lica učinila je ovu planinu jednim od najlakših i najpopularnijih vrhova Alpa viših od 4000 metara, kada se penje standardnom rutom (WNW greben, težina ocijenjena kao F). Na uobičajenoj ruti, penjači se mogu voziti do Mittelallalina; od tamo ih čeka samo oko 500 vertikalnih metara penjanja. Međutim, čak i “najlakša” ruta i dalje ima objektivne opasnosti od pukotina i ne bi se trebala pokušavati bez iskusnog planinskog vodiča ili adekvatne obuke za spašavanje iz pukotina ako osoba nije iskusni planinar.
Weissmies – visok 4,013 m, planina je u Penninskim Alpama u kantonu Valais u Švicarskoj, blizu sela Saas-Fee. To je najistočniji vrh od četiri tisuće metara u svojem lancu. Weissmies se nalazi na glavnom alpskom lancu, na masivu koji odvaja dolinu Saastal na zapadu i dolinu Simplon na istoku. Masiv se sastoji od još dvije glavne vrhunske točke na sjeveru, otprilike na istoj nadmorskoj visini, Lagginhorn i Fletschhorn. Planina leži između Lagginjocha (3,500 m) na sjeveru i prijevoja Zwischbergen (3,260 m) na jugu. Weissmies je jedan od 13 četverotisućnjaka koji okružuju Saastal, suočavajući se s Domom na zapadu, trećim najvišim vrhom Alpa.
Prvi uspon na planinu izveli su Jakob Christian Häusser i Peter Josef Zurbriggen 1855. godine preko grebena Triftgrat. Uspon je bio obavijen kontroverzom jer lokalni vodiči nisu vjerovali da se vrh može osvojiti bez njihove pomoći; kada su sami došli na vrh slijedeći tragove Häussera i Zurbriggena, otkrili su da je najviša točka doista bila dosegnuta. Istočnu stranu prvi su se popeli J. A. Peebles, gospodin E. P. Jackson i Margaret Jackson s vodičima P. Schlegel, U. Rubi i J. Martin 17. listopada 1876. Težu južnu stranu prvi su se popeli 1884. godine C. H. Wilson, A. Burgener, J. Furrer. Dva tjedna kasnije, W. H. i E. Paine s T. Andenmattenom i P. Zurbriggenom otvorili su rutu na sjevernom grebenu. Pristup Trift ledenjaku/jugozapadnom grebenu (Triftgrat) sada je moguć žičarom do Hohsaasa (3,100 m), koji se nalazi gotovo na rubu ledenjaka. Uspon s Hohsaasa traje oko 4 sata i uključuje strmine do 40 stupnjeva i pukotine. Druga ruta počinje s prijevoja Zwischbergen (iznad planinarskog doma Almageller) u podnožju južnog grebena.
Cosmique dom – Dom Cosmiques (francuski: Refuge des Cosmiques) je planinarski dom u masivu Mont Blanc u francuskim Alpama na nadmorskoj visini od 3,613 m (11,854 ft). To je velika konstrukcija koja može smjestiti 148 planinara. Izgrađeno je 1990. godine na stjenovitom rtu smještenom između Col du Midi i baze Cosmiques grebena koji se spušta prema jugu od Aiguille du Midi. Pruža pristup brojnim klasičnim alpskim planinarskim rutama i izuzetno je popularno među planinarima. Sklonište je pod nadzorom od sredine veljače do sredine listopada. Zimi je obližnje sklonište Abri Simond otključano, iako nema mogućnosti kuhanja, grijanja niti vode. Pristup Sklonište Cosmiques najlakše se može doći s Aiguille du Midi, do kojeg se najlakše dolazi žičarom iz Chamonixa. Početni spust za skijaše i planinare koji izlaze iz stanice Midi žičare može biti vrlo zastrašujući zbog velike izloženosti.
Mont Blanc (4808m) – Mont Blanc, na francuskom “bijela planina”, najviša je planina u Alpama i zapadnoj Europi, s impresivnom visinom od 4,808.7 m (15,777 ft) iznad razine mora i jedanaesta najistaknutija planinska točka na svijetu. Niz ili skupina planina—nazvana masiv—prostire se duž francusko-talijanske granice, dosežući Švicarsku. Masiv je dio većeg lanca zvanog Gaian Alpe, južno od masiva. Dolina Chamonix i Savojske Alpe nalaze se na zapadu masiva, Penninske Alpe smještene su na sjeveroistoku, a dolina Courmayeur na istoku. Unutar istog masiva nalaze se i drugi glavni vrhovi poput Mont Blanc du Tacul, Mont Maudit, Aiguille de Geant Les Grandes Jorasses, Mont Dolent i Aiguille du Midi.
Zbog iznimne visine planine, značajan dio prekriven je ledenjacima, pri čemu su najistaknutiji Mer de Glace i Miage ledenjak, koji su najduži ledenjaci u Francuskoj i Italiji. Jacques Balmat i dr. Michel Paccard bili su prvi koji su se popeli na Mont Blanc 8. kolovoza 1786. Prva žena koja je dosegla vrh bila je Marie Parais 1808. godine. Danas je Mont Blanc popularno mjesto za planinarenje, penjanje, trčanje stazama i zimske sportove, pri čemu je Gouter ruta najpopularnija ruta za uspon na vrh Mont Blanca. Tri grada koja okružuju Mont Blanc su Courmayeur u dolini Aoste u Italiji te Saint-Gervais-les-Bains i Chamonix u Haute-Savoie u Francuskoj. Vrh Mont Blanca smješten je na vododijelnoj liniji između dolina Ferret i Veny u Italiji te dolina Montjoie i Arve u Francuskoj, na granici između te dvije zemlje. Ipak, vlasništvo nad vrhom predmet je spora između dviju zemalja već dugo vremena. Masiv se prostire na 46 kilometara (29 milja) i proteže se od jugozapada prema sjeveroistoku preko granica Francuske, Italije i Švicarske. Sjeveroistočni kraj masiva proteže se u Švicarsku oko 40 km (25 milja) jugozapadno od Martignyja u Švicarskoj.
Geologija Mont Blanca rezultat je složene geologije Alpa. Alpe su nastale prije 770 milijuna godina kada je podizanje zemljine kore podiglo škriljevac, gnajs i vapnenačke stijene uslijed sudara afričke i europske tektonske ploče. Mont Blanc i Aiguilles Rouges pretežno su sastavljeni od granitnih intruzija i metamorfnih stijena, koje su izvorno bile odgovorne za formiranje baze planina i probijale su se kroz starije stijene prije oko 300 milijuna godina. Međutim, nakon erozije granita i metamorfnih stijena nastale su sedimentne stijene. Ponovni sudar kontinentalnih ploča uzrokovao je podizanje zemljine kore, što je dovelo do formiranja velikih planinskih lanaca Alpa prije 15 milijuna godina. To je uslijedilo nakon uzastopnih ledenih doba koja su uzrokovala napredovanje, povlačenje i ponovno napredovanje ledenjaka. Ovo kretanje kroz krajolik oblikovalo je planine i doline današnjice.
Prije 18. stoljeća, Mont Blanc je lokalno bio nazivan “prokletom planinom”. Još uvijek postoji vrh masiva koji se tako naziva: Mont Maudit. Legenda kaže da je na vrhu nekoć postojalo začarano kraljevstvo koje je vladala vila („Déesse Blanche“). S vrha svog zelenog kraljevstva, upravljala je sudbinama stanovnika koji su živjeli u dolini Chamonixa. Međutim, do sredine 1700-ih, nitko, čak ni lokalno stanovništvo, nije se usudio približiti vrhu ili ledenjacima. Smatrali su ih zemljom naseljenom demonima, gdje su vještice i čarobnjaci plesali uz zvuk instrumenata. Ipak, percepcija visokih planina kao prokletih mjesta zauvijek je promijenjena u 18. stoljeću. Avanturistički britanski posjetitelji Savoje poduzimali su mnoga pionirska putovanja po Alpama.
Godine 1741., engleski putnici William Windham (1717-1761) i Richard Pococke organizirali su ekspediciju otkrića u dolini Chamonixa. Tamo su se suočili s najvećim ledenjakom iznad Chamonixa na Montenvertu. Nazvali su ga „Mer de Glace“ (More leda). Divili su se veličini ledenjaka. Ekspedicijski timovi vratili su se kući, prepričavajući popularna vjerovanja lokalaca o strahu od ledenjaka, za koje se vjerovalo da su opsjednuti zlim bićima. Vjeruje se da su te zastrašujuće priče djelomično bile posljedica nedavnog rasta ledenjaka. U starije doba, put bez leda povezivao je dolinu Chamonixa s dolinom Aoste. Početkom 18. stoljeća organizirane su vjerske procesije kako bi se suprotstavile učincima Male ledenog doba. Doista, Mer de Glace opasno se približavao Chamonixu. Osmog kolovoza 1786., lokalni penjači Jacques Balmat i doktor Michel Paccard prvi su se popeli na vrh Mont-Blanca u zabilježenoj povijesti. Horace-Bénédict de Saussure pokrenuo je ovaj uspon. Švicarski znanstvenik iz Ženeve ponudio je nagradu prvoj osobi koja se popne na najviši vrh Europe. Ovaj uspon tradicionalno označava početak modernog planinarstva. De Saussure je uslijedio sljedeće godine, kao i prvi Britanac, pukovnik Mark Beaufroy. Što se tiče Marie Paradis, ona je bila prva žena koja je dosegla vrh 1808. godine. Danas se planina penje u prosjeku 20.000 planinara-turista svake godine.
Do nedavno su francuski geografski udžbenici postavljali nadmorsku visinu Mont-Blanca na 4,807 m. Zatim su stručni geometri, koristeći GPS tehnologiju, promijenili nadmorsku visinu na 4,810.40 m (15,782 ft). Naravno, to bi moglo biti promijenjeno zbog debljine permafrosta i snijega koji pokrivaju kupolu vrha. Stvarni stijenski vrh je na 4,792 m. A onda, nakon toplinskog vala 2003. koji je zahvatio Europu, tim znanstvenika snizio je nadmorsku visinu na 4,808.45 m. Prije nego što je ponovno porasla 2009. na 4,810.45 m. Na vrhu, brzina vjetra može doseći 150 km/h. Temperature mogu pasti na -40°C. Rijetko se penju iznad 0 °C čak i ljeti. Od nadmorske visine 3,700 m, sve padaline padaju u obliku snijega. Za razliku od općeg mišljenja, snježne padaline su značajnije ljeti nego zimi, jer hladan zrak ne sadrži puno vlage. S vrha se pruža pogled na četiri planinska lanca: Jura, Vosges, Crna šuma (Njemačka) i Masiv Central. Međutim, čak i po sunčanom vremenu, nije uvijek moguće razlikovati ove planine. To je zbog onečišćenja koje dolazi s ravnica i odsutnosti vjetra. Vidljivost može biti smanjena na 100 km zračne linije. Mont-Blanc može se vidjeti s nekoliko mjesta u istočnoj Francuskoj. Od Ballon d’Alsace u Vosgesu do Dijona, Lyona, Grenoblea i Ženeve u Švicarskoj. Masiv je dom 25 životinjskih vrsta (uključujući kozoroge, divokoze, mrmote i planinske vrane) i 45 biljnih vrsta. Životinje i biljke moraju biti poštovane i zaštićene. Ljeti svaki dan između 300 i 400 ekspedicija se pokušava uspeti na vrh. Oni koji su za zaštitu područja procjenjuju da bi u budućnosti više od 100,000 posjetitelja moglo godišnje penjati na vrh, u usporedbi s 30,000 danas.
Mapa staze:
Slika 1. Mapa Cosmique rute sa spuštanjem preko Goutera i Tete Rousse
Napomene:
- Svaki sudionik pristupa izletu na vlastitu odgovornost, mora imati plaćenu članarinu HPS-a.
- Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.
- Organizator zadržava pravo izmjene programa izleta prema uvjetima na terenu.
- Tijekom izleta sudionik izleta treba:
- Skrbiti se o svojoj sigurnosti i sigurnosti drugih planinara;
- Postupati prema uputama glavnog vodiča;
- Ponašati se u skladu s načelima planinarske etike;
- Čuvati ugled planinarske udruge;
- Biti odgovoran glavnom vodiču.
- Svaki sudionik svojim pristupanjem izletu potvrđuje da je upoznat s uvjetima izleta te da ispunjava zdravstvene, fizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da izletu pristupa na vlastitu odgovornost, da ima plaćenu članarinu Društvu, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, uputa i odluka glavnog vodiča
PLANINARSKI KODEKS – Link
- Glavni vodič ne snosi odgovornost za osobu koja se samovoljno udalji od vođene skupine, bez njegova znanja ili protivno njegovoj uputi
Organizator: HPD Runolist, Ribnjak 2, Zagreb, web: https://hpdrunolist.hr
Glavni vodič: Daniel Bara / HPD Runolist
Vedro!
Foto galerija.









PDF s planom izleta
Kondicijska zahtjevnost |
Oznaka |
Težina |
Utrošak vremena (sati hoda) |
Visinska razlika |
K1 |
LAGANO |
< 5 h |
< 500 m |
K2 |
UMJERENO |
5 – 7 h |
500 – 1000 m |
K3 |
TEŠKO |
7 – 9 h |
1000 – 1300 m |
K4 |
VRLO TEŠKO |
> 9 h |
> 1300 m |
Tehnička zahtjevnost |
Oznaka |
Težina |
Opis |
T1 |
NE ZAHTJEVNO |
hodnja, bez upotrebe ruku i pomagala |
T2 |
UMJERENO ZAHTJEVNO |
hodnja + povremena upotreba ruku, lagano penjanje |
T3 |
ZAHTJEVNO |
povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala (klinovi i čelična užad), ZIMA: upotreba dereza i cepina po potrebi |
T4 |
VRLO ZAHTJEVNO |
duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, ozbiljnije penjanje, ZIMA: konstantna upotreba dereza i cepina |
Linkovi za temperature i vremenske uvjete
Trenutno vrijeme, subjektivna prognoza za 4 dana unaprijed
sinoptička karta za sutra, izračuni ALADIN i ECMWF modela
Lijep grafički prikaz dobiven iz dobrog modela (ECMWF) „norvežani”
Atlas oblaka
Produkti nekih drugih modela (WRF, GFS)
Profesionalne meteo karte
Meteorološki priručnik za nautičare
Visine snijega, temperatura u planinama
Talijanska stranica, zgodan prikaz visine na kojoj pada snijeg