SREDNJI VELEBIT 09. – 10.11.2019. Vrhovi: Ljubičko brdo, Kiza, Budakovo brdo i Bačić kuk

Bačič kuk

HPD RUNOLIST VAS POZIVA NA

PLANINARSKI IZLET – SREDNJI VELEBIT  09. – 10.11.2019.

Vrhovi: Ljubičko brdo, Kiza, Budakovo brdo i Bačić kuk

Izlet će se održati dana 09. i 10.11.2019. godine (subota i nedjelja), a okupljanje je u subotu u 05:30 sati na istočnoj strani KD Vatroslav Lisinski u Zagrebu, Trnjanska cesta, odakle je polazak u 05:45 sati. Prijevoz je organiziran autobusom tvrtke KI TOURS. Povratak u Zagreb je u nedjelju u kasnim večernjim satima.

Kontakt osobe za prijavu na izlet su:

– glavni vodič izleta: Krešimir Gracin (091/365-3854); kresimir.gracin1980@gmail.com

• Mario Zaradić (091 365-4147); marioz2464@gmail.com
  • Zoran Filipović (091 5333-472 i 099 2195-240); zfilip7@gmail.com
  • Krajnji rok za prijavu je srijeda 06. 11.2019. godine ili do popune mjesta (ograničen je smještajni kapacitet)

Sve informacije za ovaj izlet, možete dobiti na sastancima Društva srijedom u 20.00 sati u prostorijama na adresi u Zagrebu (sljedeći termini sastanaka: 23.10., 30.10. i 06.11.2019.), Ribnjak broj 2 ili kod kontakt osoba.

Cijena izleta (na bazi min. 25 izletnika, u slučaju manjeg broja prijavljenih moguća je korekcija cijene izleta):

1. 285 kn (prijevoz autobusom, spavanje + boravisna pristojba)
  2. 360 kn (prijevoz autobusom, spavanje + boravisna pristojba + polupansion – >večera i doručak)

Napomena: Prilikom prijave izleta potrebno je uplatiti cijeli iznos cijene izleta što je ujedno i  rezervacija Vašeg mjesta na izletu.

Smještaj: Hostel Baške Oštarije – Smještaj je u hostelu koji je opremljen sa sanitarnim čvorovima s tuševima. Nije potrebno nositi vreće za spavanje i posteljinu. Smještaj je u četverokrevenim i peterokrevetnim sobama, a dio je u višekrevetnoj sobi (skupno ležišće). Hostel je izvrsno opskrbljen hranom i pićem.

Prehrana/opskrba:  Večera u subotu i doručak u nedjelju mogući su u hostelu. Ostali obroci su iz ruksaka na terenu. Na području Baških Oštarija nema trgovine pa Vas molim da to imate u vidu. Hrana je za svaku preporuku.

Zahtjevnost ture: K2 – UMJERENO TEŠKO; T2 – UMJERENO ZAHTJEVNO (T3 – ZAHTJEVNO sam uspon na vršni dio Bačić kuka – taj uspon ovisi o vremenskim uvjetima na terenu; u slučaju mokre podloge odustaje se od tog uspona).

Obavezna oprema: standardna planinarska odjeća i obuća (gojzerice) u skladu s vremenskim uvjetima (zaštita od kiše i vjetra), štapovi, gamašne (nisu obavezne), minimalno dva karabinera s maticom, zamka, čeona lampa (rezervne baterije) i minimalno 2l vode po danu (moguća nadopuna vode u hostelu).  Obavezno ponijeti ciste tenisice/cipele za autobus i šlape za spavaone.

Dokumenti: Osobna iskaznica, zdravstvena iskaznica, članska iskaznica HPS (s plaćenom članarinom).

Subota 09.11.2019. – Nakon polaska iz Trnjanske ceste, uz kraće zaustavljanje za jutarnju kavu vozimo se autoputom A1 prema izlazu Gospić. Nakon toga preostaje nam cca. 20km vožnje cestom Gospić – Baške Oštarije (925 m). Početak hodnje planiran je za 9:30.

• 9:30 – početak hodnje u smjeru vrha Ljubičko brdo (uz kraće pauze)
  • 11:30 – dolazak na vrh Ljubičko brdo (1320 m), odmor za okrijepu i fotografiranje
  • 12:00 – polazak prema vrhu Kiza, stazom uz Medvjeđi kuk i Alaginac (uz kraće pauze)
  • 14:15 – dolazak na vrh Kiza (1274 m), odmor za okrijepu i fotografiranje
  • 15:00 – polazak prema Baškim Oštarijama preko mjesta Stupačinovo
  • 17: 00 – dolazak u hostel na Baškim Oštarijama (925 m); smještaj, večera i zajedničko druženje

Nedjelja 10.11.2019. – Doručak u 07:00h, polazak autobusom u 8:00 prema prijevoju Dabarska Kosa (cca. 30 min vožnje). Nakon pripreme krećemo na hodnju.

• 8:45 – početak hodnje Premužićevom stazom u smjeru vrha Visibaba
  • 9:30 – dolazak na vrh Visibaba (1160 m), kraći odmor i fotografiranje
  • 9:45 – polazak prema vrhu Budakovo brdo preko Prekinutog brda (1265 m) i Solina (1264 m) (uz kraće pauze)
  • 11:45 – dolazak na vrh Budakovo brdo (1317 m), odmor za okrijepu i fotografiranje
  • 12:30 – polazak prema vrhu Bačić kuk
  • 14:00 – dolazak podno vrha Bačić kuka (1304 m), odmor za okrijepu i fotografiranje; Moguć je uspon na sami vrh ako budu pogodni vremenski uvjeti)
  • 14:45 – polazak prema Dabarskoj kosi preko uzdužne velebitske ceste Štirovača – Sušanj (predio Kukaline)
  • 17:00 – dolazak na Dabarsku kosu; Ukrcaj u autobus i povratak prema Zagrebu uz jedno usputno stajanje

Planirani povratak u Zagreb je u kasnim večernjim satima.

ZANIMLJIVOSTI:

https://www.hps.hr/info/hrvatski-vrhovi/ljubicko-brdo-vrh/ – vrh Ljubičko brdo

https://www.hps.hr/info/hrvatski-vrhovi/kiza-vrh/– vrh Kiza

https://www.hps.hr/info/hrvatski-vrhovi/budakovo-brdo-vrh/ – vrh Budakovo brdo

https://www.hps.hr/info/hrvatski-vrhovi/bacic-kuk-vrh/– vrh Bačić Kuk

https://vegium-turag.com/hr/hostel-baske-ostarije/ – Hostel Baške Oštarije

Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta izlet se može otkazati, te je organizator dužan obavijestiti sve sudionike izleta. Zbog pogoršanih vremenskih uvjeta na terenu, vodiči imaju pravo promijeniti dogovorenu rutu kretanja, krajnje odredište ili prekinuti izlet.

Vodič prije polaska na izlet provjerava opremu svih sudionika izleta; ako netko nema opremu u skladu s zahtjevima iz najave izleta, vodič može takvoj osobi uskratiti sudjelovanje na izletu.