IZLET NA VLAŠIĆ (1933m ) 21.-22.09.2019.

Vašić

HPD RUNOLIST VAS POZIVA NA PLANINARSKI IZLET NA VLAŠIĆ (1933m ) 21.-22.09.2019.

HPD Runolist poziva sve zainteresirane planinare i prijatelje prirode na dvodnevni izlet izvan granica RH na kraju ljeta, odnosno na Vlašić, prekrasnu planinu u BiH, na 1933 m n/v.

Izlet će se održati na dane 21.-22.09.2019. godine (subota/nedjelja). Okupljanje je u 04:50 a polazak je u 05.00 sati sa parkirališta na istočnoj strani KD Vatroslav Lisinski u Zagrebu, Trnjanska cesta. Povratak drugi dan u večernjim satima.

Prijevoz do Vlašića biti će organiziran osobnim ili kombi vozilima, a cijena izleta je oko 250 kn s noćenjem, uz moguće korekcije, ovisno o broju osoba koje će ići. Prijave za izlet se primaju do 15.09.2019. godine a svi zainteresirani za izlet se trebaju javiti što prije radi organizacije prijevoza s napomenom da li raspolažu s osobnim vozilom u slučaju da će se ići osobnim vozilima. Za izlet se plača akontacija u iznosu od 200 kuna a može se izvršiti na sastanku Društva zaključno s 15.09.2019. godine u prostorijama u Zagrebu, Ribnjak broj 2. Potvrda izleta i garancija za mjesto u prijevoznom sredstvu je uplata akontacije za izlet.

Glavni vodič izleta: Gordana Miklec (099/7514490); miklec@net.hr

• Zoran Filipović (091/5333-472 i 099/2195-240); zfilip7@gmail.com
  • Mario Zaradić (091 365-4147); marioz2464@gmail.com

Broj pomoćnih vodiča biti će određen sukladno broju prijavljenih sudionika izleta.

Plan izleta je da se prvi dan po dolasku i smještaju u Dom Paklenske stijene obiđe vrh Opaljenik 1933 mnv, a drugi dan da se ide do vidikovca Gospe Snježne, a potom pri povratku prema kući će se posjetiti Travnik i njegove znamenitosti te Plave Vode. U slučaju vremenskih nepogoda, staze će se birat prema trenutnim uvjetima.

Predviđeno hodanje oko 5 h prvi dan i 3 sata drugi dan.

Zahtjevnost ture:

K1 – lagano

T1 – ne zahtjevno

Potrebna oprema: gojzerice, štapovi, odjeća primjerena vremenskim uvjetima, presvlaka, voda (minimalno 2l), hrana iz ruksaka za cijeli dan, kapa šilterica, lampa, mobitel, stvari za osobnu higijenu.

Napomena: temperatura u ovom djelu godine može pasti i do 0°C, te je stoga potrebno ponijeti dovoljno toplu i slojevitu odjeću.

Hrana iz ruksaka a po povratku s hodnje, hrana se može kupiti i u Domu Paklenske stijene po pristupačnim cijenama uz prethodnu najavu od 2-3 dana, što će se dogovarati s prijavljenim učesnicima neposredno prije izleta.

Za planinarski dom, obavezni dokumenti: planinarska iskaznica, zdravstvena i važeća osobna iskaznica ili putovnica za prelazak granice; valuta: konvertibilna marka ( 1KM = 4 kn ) i / ili kune i euri.

U slučaju loših vremenskih uvjeta ili drugih nepovoljnih čimbenika vodič ima pravo izmijeniti rutu ili otkazati izlet.

Vlašić je planina u Bosni i Hercegovini koja se najvećim dijelom nalazi u Srednjobosanskom kantonu te dijelu Republike Srpske i pripada planinskom sustavu Dinarida, čiji najviši vrh je Paljenik (ili Opaljenik) s 1.933 m. Zbog svoje pozicije, glavnina površine Vlašića je u nekoliko općina: Travnik, Kotor-Varoš, Skender Vakuf (Kneževo), Dobretići, Vitez i Zenica. Prostire se u pravcu jugoistok – sjeverozapad, između linije Zenica –Travnik (jugoistok) i Kotor-Varoš – Skender Vakuf (sjeverozapad). Njegove padine prelaze u nekoliko podvlašićkih platoa, od kojih su najprostraniji Vitovljanski, Korićanski i Imljanski, te Petrovo Polje. Od okolnih gradova, najbliži je Travnik. Na užem području Vlašića klima je planinska, a u na nižim lokacijama riječnih dolina – umjereno kontinentalna. Prosječna zimska temperatura je 1 °C, dok prosječna ljetna temperatura iznosi 14,2 °C. U zimskom periodu, snježne padavine obiluju sa prosječnom pokrivenošću snijega do 5 mjeseci, koji ima visinu 1,5-2,1 metara. Režim padalina je „ćudljiv“, jer ga karakteriziraju iznenadne i ekstremne promjene, posebno u proljeće.